Rodzaje mleka roślinnego - dlaczego warto próbować różnych?
Na naszej stronie znajdziecie różne rodzaje mleka roślinnego. W trosce o dietę wegan powstają coraz to nowe napoje, dzięki którym można dostarczać wielu ważnych składników odżywczych. Każdy zna już podstawowe napoje, jednak niektórym monotonia w tym względzie może się nieco nudzić. Zachęcamy więc do spróbowania zupełnie nowych, bogatych w smaku napojów, z których można przyrządzić wiele różnych potraw lub pić je samodzielnie.
Napoje roślinne - bogactwo smaków
Ci, którzy próbowali już naszych wyjątkowych napojów, zawsze chętnie po nie wracają. Dlaczego? Napoje roślinne takie jak: napój z konopi, napój ryżowo - orzechowy z kakao, napój sojowo - kokosowy, napój jaglany czy orkiszowy idealnie nadają się do wielu deserów oraz jako urozmaicenie codziennej kawy. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wśród dzieci, które chętnie sięgają po coś do picia w trakcie zabawy. Bogactwo smaków zapewniają najwyższej jakości składniki z certyfikatami oraz brak sztucznych konserwantów i barwników.
Rodzaje mleka roślinnego - do czego używać?
W zależności od tego, jakie rodzaje mleka roślinnego posiadamy w swoim domu, możemy przyrządzić pyszne i zdrowe potrawy na słodko lub słono. Mleko kokosowe i orzechowe są wśród innych napojów najtłustsze, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością, ale warto od czasu do czasu dodać je np. do naleśników. Natomiast mleko ryżowe jest nieco słodsze i będzie świetnie komponować się z lekką owsianką z owocami. Mleko migdałowe również jest delikatnie słodkie, dlatego dobrze smakuje w ciastach. Do gotowania poleca się mleko owsiane, które ma lekko wodnistą konsystencję i neutralny smak. Z takim mlekiem przyrządza się kawę latte lub ulubiony budyń.
Napoje roślinne - właściwości
Najważniejszą zaletą, jaką posiadają napoje roślinne, jest fakt, że nie mają w swoim składzie laktozy. Jest to ważne szczególnie dla wegan i osób, które mają nietolerancję laktozy. Pochodzenie roślinne napojów sprawia, że ułatwiają trawienie i stają się odpowiedzią na potrzeby osób cierpiących na powolny metabolizm. W mleku sojowym znaleźć można dużą zawartość białka i wapnia, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, żelazo, mangan, fosfor, potas i witaminy z grupy B. Zaletą mleka owsianego jest natomiast bogactwo błonnika i kwasu foliowego. Ma ono przy tym więcej białka od mleka krowiego, a także wapń, żelazo i wiele witamin, w tym w szczególności witaminę A. Niezależnie od tego, który napój roślinny wybierzemy, można w ich składzie znaleźć wiele dobrego.